Sosem hallott színnevek? Pedig léteznek!
Színszókincsünk óriási, melynek túlnyomó többsége összetett szó. Utótagja alap- vagy egytagú színnév, előtagja pedig egy jellegzetes színű tárgy, földrajzi fogalom, tulajdonnév, vagy kémiai név.
A színmegnevezés függ a színt hordozó tárgytól, számos színnevet csak emberre, állatra vagy épp textilre mondunk.
Gondoljunk csak a bíborra, ami a történelem legdrágább festéke, így évezredeken keresztül a hatalom jelképe volt. Először a főníciaiak használták, akik a bíborcsiga kopoltyúüregének váladékából nyerték a színezéket, a festék 1 grammjához legalább 1000 csigát kellett elpusztítani. Brrrr…
Színmegnevezéssel lehet egy dolgot értékesnek illetve értéktelennek is feltüntetni, egy luxustárgynak (vagy akként eladni kívánt dolognak) “nemesebb” színnév dukál, mint a hétköznapinak. Gondoljunk itt az opálkékre, pezsgőszínre, vagy az elefántcsontfehérre; az utalások drágakövekre, nemes anyagokra, egzotikus tájakra a termék újdonságát és egyediségét jellemzik, ezeket a megnevezéseket előszeretettel használja a reklámlélektan. Ugyan ki venne bugyirózsaszín, libafoszöld vagy patkányszürke ülőgarnitúrát magának? A gúnyos színnevek becsmérő hatását aligha kell magyarázni.
Na de miért is megyek én ezekbe a magyarázatokba bele?
A SZÍNMEMORY miatt! Gyermekeim imádják a memória játékokat, legfőképp azért, mert jobbak benne nálam. De tényleg.
Asztalos ismerőssel lézervágóval vágattam falemezből korongokat és ebből alkottuk meg a saját játékunkat. 6 színű akrilfesték-készlettel álltunk neki a műnek, aminek már az alkotásai is felért egy kiadós bevezetéssel a színtanba. Kevertük-kavartuk a színeket, árnyalatokat, mivel csak 2db korongra elegendő mennyiségre volt szükség, színeztük-kentük, ami csak belefért.
Tettünk bele alig eltérő árnyalatokat, amit csak a gyakorlott és éles szemű játékosok tudnak megkülönböztetni, ez szokott némi vitára okot adni, ahol a konfliktuskezelést is remekül gyakorolhatjuk.
Játék közben lehet játszadozni még a színárnyalat megnevezéssel, mire hasonlít a szín, asszociálni tárgyakra, de akár érzésekre is. Kisebbek tornyot is építhetnek belőle és bevált fizetőeszköz a meseboltban is, kalózkincsről nem is beszélve.
Ismét egy sokoldalú, színes és nagyon egyszerű játék, ami szinte fillérekből megvan, törhetetlen és nem “növik ki” a gyerekek. Olyan örök és kedvenc darab.
A színszótárban közel 1000 szín és árnyalat megtalálható, kalandra fel és színezd ki a világod!
>>>Gyere a FB oldalamra is, hamarosan játék!<<<
Katt a lájkra ha tetszett és oszd meg ismerőseiddel, hogy színesedjen az ő világuk is!
Parasztrózsaszín (angolul: rustic pink) tényleg létezik. Ez a szín az újkori népi hímzések kedvelt színe pl. Nógrádban, árnyalatai az erős- ill. bíborrózsaszín.